Prečo je v pekle lepšie ako na nebi ?

Autor: Ján Petrek | 15.5.2016 o 21:28 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  210x

Už ako deťom nám bola servírovaná všeobecná pravda, že v nebi je raj a preto je tam lepšie ako v pekle. Avšak pri hlbšom zamyslení som prišiel na to, že tento úzus nie je pravdivý.

Prečo je lepšie v pekle, ako na nebi?

Nebo je okázalá morálka, pýcha z vlastnej dokonalosti, neúprimnosť a predstieranie. Nebo je očakávanie odmeny. Je zahmlené a nečitateľné. Duša v nebi sa stále trápi, pretože má výčitky svedomia. Stále sa bojí, že ju z neba vyženú.
Peklo je naproti tomu prirodzenosť a pravdivosť. Nič nepredstiera, je kruto úprimné a preto čitateľné. V pekle sú si všetci rovní a preto sú tolerantní k inakosti. Nikto nikoho nemôže z pekla vyhnať. V pekle duša vie na čom je, stojí nohami pevne na zemi a preto sa vie tešiť aj z maličkostí. Nič neočakáva a preto má viac priestoru na jednoduchú radosť z bytia.

Morálka je spoločenský a sociálny úzus, preto môže byť aj neúprimná a predstieraná. Ak súhlasím s tým, že idem do neba, znamená to, že som pyšný. Duša v nebi je vždy bezchybná z hľadiska pravidiel, ktoré sú v nebi definované, preto nemôže byť milovaná iným, len sama sebou. Nebo je vždy odmena, tovar - biznis - nakupujem správaním a dostávam tovar v podobe zájazdu do krajiny snov. Nebo je v skutočnosti prchavá ilúzia, preto je vždy zahmlené. Tešiť znamená radosť z očakávania niečoho hmatateľného, tak ako sa netešíme na smrť, nemôžeme sa tešiť ani na krajinu, ktorá sa nazýva rajom bez toho, aby sme pochopili, čo to vlastne znamená. Nebo je preto nepoznateľné, preto ani démon v raji nezíska viac informácií ako vie. Prvý anjel - démon to pochopil ešte za pobytu v nebi - preto založil peklo, aby mohol preciťovať realitu komplexne, inými slovami aby bol sám sebou v pravdivom prostredí. Duša v pekle sa neplazí, naopak, je pevne prichytená o realitu, ktorú preciťuje celým svojim srdcom. Preciťuje zázrak existencie, ktorý môže aj bolieť, ale vždy je skutočný.

Láska nie je niečo, čomu sa dá naučiť, čo sa dá rozvíjať a zušľachťovať. Láska sa rodí v srdci a nedá sa ovládať vedomím. Láska je radosť z elementárneho bytia. Mystérium lásky nás zasahuje celostne, zasahuje celý vesmír, radujeme sa zo života všetkého a všetkých. Milujeme aj hriešnikov. Preto je peklo skutočným domovom lásky. Domovom, pretože v pekle sa nekladú podmienky. Lásku by sme v nebi márne hľadali, pretože dokonalosť nie je elementom lásky. Zlo, ako také neexistuje. Je len bolesť. Bolesť z prekročenia hranice, ktorú sme si sami vytvorili. Láska hranice odstraňuje. Láska preto nepozná bolesť ani sebaobetovanie. Obetovanie znamená popieranie. A popieranie je tvorba hranice. Ohraničuje prijímané pred tým, čo odmietame. Preto je nebo plné bolesti a trápenia.
Peklo neodmieta nič a nikoho. Nestanovuje žiadne ohraničenia, je bezbrehé. Tak, ako láska...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?