Dospelosť ako sebaklam

Autor: Ján Petrek | 9.5.2016 o 16:27 | Karma článku: 1,11 | Prečítané:  224x

Byť dospelým v našom svete je vlastne umieranie zaživa. A existuje možnosť, ako sa dostať z tohoto bludného kruhu ? Možno existuje, možno nie. Možno nasledujúca úvaha nás donúti zamyslieť sa....

My mladí si myslíme, že byť dospelým človekom je radosť zo slobody nezávislého konania. Tešíme sa na dospelosť a keď príde v podobe maturitných večierkov, oslavujeme ju. Neuvedomujeme si však, že dospelí nás chcú len namotať na zákerné klamstvo.

Dospelí ľudia sú bytosti, ktoré majú fatálne poruchy preciťovania sveta. Dospelí sú bytosti, ktorým sa zúžil svet len na niekoľko atribútov. Dospelý sa riadi zdravým rozumom. Udalosti okolo seba zhodnocuje racionálne a podľa toho koná.

Netuší, že takýmto postojom sa pevne prichytáva o ilúziu sveta. Ilúziu utkanú z pravidiel a poučiek. Tkanivo ilúzie je tak husté, že dospelému zaclonia výhľad na skutočný svet. Spadnú do pasce racionálnych myšlienkových sietí.

Dospelým pohybujú pevne uviazané povrázky, ktoré poťahuje substrát historickej konvencie a spoločenskej konformity. Substrát ohraničuje osobnosť dospelého ostrou hranicou. Prekročenie hranice je vnímané ako strata identity.

Dospelí odmietajú autentický život a preto majú neustály pocit zodpovednosti. Ich konanie motivuje nie radosť, ale povinnosti. Dospelý sa nerád pohybuje, neznáša zmeny a miluje svoje teritórium

Dospelý miesto toho aby žil, plánuje. Miesto toho, aby vnímal, organizuje. Miesto toho aby sníval, mudruje. Miesto toho, aby prijímal, odmieta. Miesto toho, aby toleroval, poučuje. Miesto toho aby chválil, kritizuje. Miesto toho aby pohladil, udrie. Miesto toho aby prežíval, popisuje.

Dospelí nevnímajú vône, nepočujú melódiu sveta, preto sú pyšní. Svoj obmedzený svet stotožňujú so skutočným svetom. A pritom netušia, ako hlboko sa mýlia. Netušia, že v deň, kedy sa stali dospelými začali starnúť a tým prestali existovať

Netušia, že sú pochovaní v lajnách, ktoré sami vyprodukovali. Netušia, že ich čas je spočítaný, pretože sa krútia ako ručičky okolo ciferníka. Netušia, že svet im uniká pomedzi prsty a nikdy sa nevráti

Preto úprimne a z celého srdca odmietam stať sa dospelým.

Nechcem, aby mi výhľad na hviezdy zaclonila ťažkopádna prízemnosť. Nechcem, aby som cestou na kraj sveta zakopával o skostnatené mŕtvoly. Nechcem, aby mi burácanie oceánu narúšal krik nespokojných tajtrlíkov.

Nedovoľme to a odmietnime medové motúziky dospelých o takzvanej slobode. Je to zákerná lož.

Ostaňme slobodní, ale v tom našom, skutočnom svete
Ostaňme vždy sami sebou....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?